Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

121.7m FM

Johansson blir kvar i capitals

opinion

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies. Capitals bjöd på hockeyfest hemma i Washington i går när det blev mot New Jersey Devils, efter bland annat hattrick av Alexander Ovetjkin.

Det är klart det är en kick för alla i laget, sa Nicklas Bäckström till mig. En av klubbens ägare kom fram till Nicklas i det glada omklädningsrummet, tackade för fina pass och sa:. Spelsystemet fungerar bättre och bättre, sa Nicklas. Calle Johansson var lika nöjd, även om han som coach förstås hittade vad som kan bli bättre. Nicklas Bäckström sitter i bortalagets omklädningsrum i Madison Square Garden och funderar på hur man gör mål på Henrik Lundqvist.

Henke är så otroligt reaktionssnabb. Sen är han jävligt stor. Och det är klart: Det tar lite tid innan man kommer in i det nya. I fjol var det mer styrspel, nu är vi högre upp i banan, säger han. Är man utanför laget i NHL så förväntas man alltid köra extra efter varje träning. De spelar ingen roll för Hamrlik att han är 38 år och har spelat över matcher i NHL.

Men vi är här för att vinna till varje pris, säger Calle och fortsätter:. Du måste visa varje dag att du är bra och du måste alltid vara bra. Och bredvid Johansson blir kvar i capitals har du spelare som tänker exakt likadant. När matchen börjar på kvällen är Capitals målvakt Braden Holtby uppspelt. För den årige kanadensaren är det alltid speciellt att möta Henrik Lundqvist, som Holtby sett upp till i hela sitt liv och slutspelet i fjol blev oförglömligt för Holtby när spelarna tackade varandra efter sista matchen:.

Det kändes oerhört stort att få höra det. Att möta en som Henrik - helst vill jag ju bara tacka för allt. Holtby gör en väldigt bra match mot Rangers och får mycket Johansson blir kvar i capitals efteråt, trots att det blir förlust. De flesta journalister hyllar Holtby och även jag får arga mejl från svenska fans som tycker jag skriver om fel målvakt, men på väg hem till Washington sitter Calle Johansson och ser som vanligt om hela matchen på dvd och konstaterar samma sak som jag:.

Vi gjorde mycket rätt i den matchen. Vi måste fortsätta hålla oss till vårt spelsystem. Göra det jobb vi ska göra där ute, säger Adam Oates. Coacherna är aldrig lediga. Capitals nye huvudcoach vet att många vill att han ska låta Ovetjkin spela på sin normala position. Coachen tänker inte ändra sig. När Ovetjkin själv gnällde i början av säsongen, så fick han som han ville - men i fjärdekedjan.

Då bad han om att få fortsätta som högerforward i toppkedjan med. Jason Chimera och Mike Ribeiro. Huvudcoachen Adam Oates tanke med bytet av kant är att Ovetjkin inte ska vara så förutsägbar och att han är lika farlig även om han inte kommer Johansson blir kvar i capitals som försteman i anfallszon.

Nu gör vi det varje dag. Repetition och repetition är det enda som biter. Man måste mala in det i skallen, säger Calle. Av det får spelarna se kanske Det är ingen idé att visa felpass rakt upp i mittzonen som kostade baklängesmål.

Då vet alla att de gjort fel.

Efter alla lyckade år i...

Vi hittar saker i spelet de behöver jobba med. Sedan visar vi alltid både bra och dåliga saker. Oates och Calle är mer positiva och deras "straff" är inte offentliga utskällningar utan mindre istid och petningar. Förr fick de flesta stjärnor spela oavsett om de var dåliga.

Nu är det mycket vanligare att Johansson blir kvar i capitals bänkar även sina bästa spelare. Isträningen är väldigt intensiv och Oates kallar det Washingtons första "riktiga träning" på hela säsongen. Jason Chimera slår av sin klubba och vräker in skaftet i väggen bakom ett spelarbås.

Annars är det glatt humör och även Oates och Johansson skrattar glatt flera gånger.

Personuppgiftspolicy

Efter träningen berättar Troy Brouwer om när Nicklas Bäckström blir arg. I andra pausen ställde han sig upp i omklädningsrummet och skällde ut oss allihop.

Han pratar inte ofta med laget på det sättet - men när han gör det, jag lovar dig, då lyssnar vi. Jag sa att det var Johansson blir kvar i capitals vad vi höll med, säger Nicklas. Spelet i NHL nu - det handlar bara om speed. Så har det varit de senaste fyra fem åren. Förr var det mer fysiskt.

Jag vet att jag fortfarande kan spela i den här ligan. Jag kan bara fortsätta jobba hårt. Han är - med väldigt god marginal - en av de absolut bästa backar jag spelat med. Vi är överens om hur vi vill spela. Ska man lyckas som coacher ihop måste det absoluta förtroendet finnas.

Jag litar på Calle till procent, säger Adam. Det här laget måste spela annorlunda och nu lever jag upp till det. Men att vara spelare är nummer ett. Och Johansson blir kvar i capitals är spelarnas show det här. Det är viktigt för oss. Vi måste ta poäng. Alla poäng är viktiga för oss. Jag ska hjälpa laget vinna. Hockey är en lagsport, men jag tar det Johansson blir kvar i capitals när vi förlorar och jag vet att jag måste spela bättre än jag har gjort hittills.

Äntligen är Marcus Johanson med och tränar. Han har vilat och tränat i hemlighet på grund av en efterhängsen skada. Marcus ser lika ledsen ut som Roman Hamrlik. Alexander Ovetjkin byter klubba efter varje period.

Några av spelarna är vidskepliga, även om Karl Alzner lagt ner sin ritual då han var "tvungen" att knacka med klubban i isen 88 gånger under varje matchvärmning, han är född New Jersey spelar samma typ av hockey som Washington, Adam Oates var assisterande coach där i fjol. Det blir en match mellan två lag som "känner varandra bra". En arg Nicklas Bäckström kör över Adam Larsson, som ger igen med en crosschecking och två arga svenskar stirrar elakt på varandra och blir utvisade.

Han måste ha varit lite förbannad, säger Adam Larsson. Devils vinner med och Adam Larsson är nöjd. Även med att han överlevde en överkörning av Alexander Ovetjkin, som gör en av sina bästa matcher för säsongen. Det var inte roligt. Ovetjkin är stenhård, berättar Adam. Annars är Nicklas och många andra i Capitals arga på domarna - även om Nicklas inte brukar tjafsa med domare. En puck slogs in i anfallszon, Nicklas jagade efter, då Johansson blir kvar i capitals studsade mot ena benet på en domare och bytte riktning.

Bra att en svensk kommer in och styr upp det här, hojtar Ovetjkin med armarna upp i luften. Även domarna behöver tid på sig att komma i form den här säsongen.

Själv pratar jag med Matt Hendricks igen. Han spelade i sju farmarlag innan sin NHL-debut som åring för Colorado. Samma kväll som Joe Sakics nummer 19 hissades upp i taket. Sen får jag göra NHL-debut och före matchen kom Joe Sakic in i omklädningsrummet, gratulerade mig och att jag förtjänade det efter allt hårt jobb jag lagt ner.

Snacka om att det ögonblicket var värt alla bussresor i farmarligan, berättar han. Personuppgiftspolicy Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies. Bruce Bennett Stäng fullskärmsläge. Vad som helst kan hända i NHL. Som när Nicklas Bäckström plötsligt hörde någon skrika under en match: Den svenske superstjärnan tittade upp.

Välkomna på en resa till världens bästa hockeyliga med Washington Capitals. Dela artikel Facebook Twitter E-post.

Landslagsforwarden Marcus Johansson, 22, blir...

En av klubbens ägare kom fram till Nicklas i det glada omklädningsrummet, tackade för fina pass och sa: Vi är bäst i ligan på det, sa han. Efter Cevian Capital intåg i Ericsson ökar förväntningarna på att telekomjätten ska byta ut ordförande Leif Johansson. ”Nokias ordförande Risto. Calle Johansson kom till Capitals säsongen efter en och en halv säsong i Buffalo och har sedan blivit kvar.

Han är Washington Hans kontrakt med Washington går ut i sommar och han blir free agent. Även svenska. Efter alla lyckade år i Washington Capitals vände han hem till huset invid Kungsbackafjorden. Någon Johansson blir kvar i capitals efter att bli chefstränare har Johansson inte. Tyvärr lever många däruppe kvar som svenska mästare, säger han om föreningens.

MORE: Soderling vidare till kvartsfinal i estoril

MORE: M ska blir mindre toppstyrt

DU ÄR HÄR:

Faglar avlivade efter viruslarm

Fåglar avlivade efter viruslarm. Myndigheterna...

Blackstenius spelklar mot italien

Anfallaren Stina Blackstenius forsatta medverkan...

Jonssons tredje raka sm guld

Andreas Jonsson vann på lördagen...

Robin thicke utsedd till arets sexist

Robin Thicke responded to criticism,...

Nyhetsflöde